Wire Flattening Mill Machine
Our range of products include wire flattening machine and gold wire flattening machine.
Approx. Price: Rs 1,35,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Wire Material | Copper |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Usage/Application | Wire flattening |
| Max Inlet Wire Diameter | 0-3 mm |
| Min Finish Wire Diameter | 1-2 mm |
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage | 220 V |
| Country of Origin | Made in India |
We offer complete range of Wire Flattening Mills for both Ferrous and Non-Ferrous Wires. Though most features of our mills are standard, we can produce entire line as per the exact production requirements of the customers.
Gold Wire Flattening Machine
Approx. Price: Rs 1,80,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Automation Grade | Automatic |
| Type of Machine | Jewellery Wire Drawing Machine |
| Usage/Application | Industrial |
| Types Of Metal | Gold |
| Wire Diameter | 3-6 mm |
| Min Finish Wire Diameter | 1-2 mm |
| Country of Origin | Made in India |
In line with clients diverse requirements, we are involved in providing an optimum quality Gold Wire Flattening Machine. The provided product is carried out under the supervision of our experts. The offered product is highly acknowledged by our clients owing to its high sustainability and cost effective features.